Lelkes olvasónk egy jó kis írással lepett meg minket e-mailben, melyet - előzetes hozzájárulását követően - változtatás nélkül közlünk. Köszönjük zerosugar6564-nek az alábbi kis szösszenetet:
"Értelmiségi, bár szinte kékgalléros, jól fizető szakmában keresek állást és elegem van a rossz hirdetésekből, visszajelzés hiányától, vagy megléte esetén minőségéből. Elegem van a bérek és megbízók ("partnercégek") titkolózásából.
Mi a folyamat alapvetően?
1a) kiválasztod a neked tetsző weboldalt: profession, jobline, indeed, linkedin, glassdoor...
2) beállítod a szűrőfeltételeket, ha szerencsés vagy, nem kell öt külön keresést indítani (oldalanként), hogy láss mindent, ami ugyanazt takarja, csak másképp fogalmazzák meg
3) találsz egy állásajánlatot ("pozíciót"/"lehetőséget") és ha mázlid van, megadnak egy bérsávot
4) Végigmész a fél oldal bullshit szövegen (ilyen jó a cég, olyan jó a cég...), eljutsz a követelményekig (kell+előny), értsd: kell="ennek a felét nem kell használnod, a diplomát meg rutinból írjuk ki", előny="ezt tényleg használjuk"
5) Ha tetszik, jó esetben egy-két kattintással jelentkeztél is az állásra, várhatod a hívást/emailt.
5b) Van, aki ilyenkor ún. "motivációs levelet" kér. Általában nem random recruiter-ek teszik, hanem konkrét cégek. Mondjuk egy jó bruttó fizetés motivál, de ha még azt is van pofád nem kitenni, akkor nehéz bármit mondani.
5c) ha peched van, már jelentkeztél máshol arra az állásra. Gratulálok, elpazaroltak fél órát az életedből a semmire. Mert miért is lehetne valami kóddal hivatkozni ugyanarra a betöltendő állásra...?
1b) megtalál egy fejvadász, aki profilok és CV-k között turkál egész nap és pont téged megfelelőnek tart egy-két állásra, amire embert keres
Következő rész (általában) egy HR-es hölgyikével/uracskával folytatott telefonbeszélgetés. Ők nem értenek ahhoz, amihez te, és totálisan ellenérdekeltek abban, hogy náluk megakadjon a folyamat (mert jutalékot kapnak a fizetésedből). Ezért ha van közös nyelv, amit beszéltek, továbbküld 99%-ban.
A további lépések cégről cégre változnak, ezért sorrend nélkül az alábbiak következ(het)nek:
HR-es kör / team fit / ismerkedés (szinte mindig)
Szakmai kör (szinte mindig)
Szakmai teszt (előfordul, de ritka)
próbanap (nagyon ritka)
Jobb helyeken eléd tolnak még online egy szakmai tesztet, hogy ha ezt megoldod, utána dumálunk fizetésről, HR-témákról, stb. Ez a legjobb, senkinek nem pazarolja az idejét, itthon megcsinálom, ha nem megy, nem kell 1-2 alkalommal 3 órát utazni, izzadni, feszengeni. Sokszor két kört egy találkozás (illetve online hívás) alatt letudnak, ezzel megspórolva 1-2 óra utazást, király! A járványidőszak egyébként gyönyörűen megmutatta, mennyire fölösleges a személyes találkozó sok esetben.
Nagy átlagban egy jelentkezés 4 órát igénybe vesz a jelentkező idejéből. A cégek 90%-a pontosan addig a pillanatig hív, ír, bólogat, mosolyog, amíg nem utasítanak el.
De amiből elegem van, hogy HR-es/fejvadász elküldi az anyagom és hetekig nem hallok felőle. Én meg nézek, hogy jó, de bazmeg, nem kéne valamit mondanod, vagy írnod, hogy "hát figyelj bocsi, de a cégnek nem tetszett az önéletrajzod"?
Vagy ha már volt valami értelmes interjú, akkor is mennyivel korrektebb lenne visszaírni, hogy
a) "ezzel és ezzel nem voltak elégedettek, esetleg próbáld meg ezt és ezt, sok sikert", vagy
b) "kicsit magas a fizetési igényed, de azt mondták, hogy 10%-kal kevesebbért téged vennének fel, mit gondolsz?"
c) "a background check során azt mondták rólad, hogy xyz, mit gondolsz?"
d) "még bizonytalanok vagyunk, bejönnél még egy utolsó utáni körre, vagy akár próbanapra?" (amúgy a próbanapot nem szeretem, de ha jó feladatot adnak és nem ingyenmunkát, szerintem megéri néha-néha),
mint rossz esetben hallgatni, mint a sír (ez azért ritka, ha már volt a céggel interjú), vagy letudni egy "szia, köszönjük, hogy jelentkeztél, nem téged választottak" bullshittel.
Az külön rant témája, hogy a HR-es körben milyen hülye kérdéseket képesek feltenni. Nem gyerekekkel beszéltek.
Bár 12 pontot nem tudok összehozni, de íme az én visszajelzésem mind a recruiterek, mind a cégek felé:
1. először a szakmai kör menjen le, hogy kiderüljön, egyáltalán tudunk-e együtt dolgozni, hadd derüljön ki a jelentkező szakmai értéke
2. ha elutasítotok valakit, írjátok meg minél pontosabban, mi volt az oka, adjátok meg a lehetőséget, hogy javítsa ki a hibáját
3. minél gyorsabban írjatok vissza, ha döntés született, vagy előrelépés van az ügyben, vagy mondjuk hetente pár szót arról, hogy "hello, még nincs döntés, de tudjuk, hogy létezel és időt kérünk"
4. írjátok ki, milyen bérsávban gondolkoztok. Amíg az a divat, hogy nem írjátok ki, versenyelőnyt jelent, ha megteszitek (persze ha tisztességes fizetést adtok); "kompetitív bérezés" = bullshit
5. aki pályázik az állásra, egy ember múlttal, személyiséggel. Ne várjátok el, hogy titeket tartson a világ közepének, senki sem csak egy helyre jelentkezik.
6. Igazán nagyra értékelném, ha a HR-es legalább valami fogalommal rendelkezne a szakmai részről is és nem csak pipálgatná, hogy egy bizonyos kulcsszó megvan-e a CV-ben.
A végén egy pozitív példát mondanék, milyen az, amikor a HR-es ért ahhoz, amit csinál.
Két hasonló multinál hirdetett hasonló állásra megtalált egy-egy fejvadász, megejtettük az ismerkedős kört, továbbította a CV-m a cég felé, eddig standard. Amit pluszban csináltak, hogy a céges interjúk előtt felhívtak telefonon, küldtek email-t és felkészítettek a céges körökre: mit várhatok, mire készüljek, kb. hogyan érdemes válaszolnom, mit emeljek ki stb. Sőt még a fizetési igényről is súgtak, ha mehetett feljebb. Érezhető volt, hogy ők nem csak futószalagon továbbítják az önéletrajzokat, hanem próbálnak segíteni is, emberként kezelnek. Mindketten angolok voltak egyébként."
Kövess minket Facebookon!
Utolsó kommentek