Már elmúlt néhány nap az óraátállítás óta, mégis sokan kóvályognak, mint az őszi legyek. Szerintem hülyeség ezt az egész felfordulást csinálni, mert nem sok értelme van. Még ifjú fejjel utáltam meg ezt az idő tili-tolit. Imádtunk focizni, és ki nem mondott megállapodás volt a szülőkkel, hogy sötétedésig mehet a meccs. Tavasszal folyamatosan világosodott, így szépen kitolódott a labdakergetés ideje. Aztán az Úr 1980. évének április havának 6. napján felfordult a világ. Békésen ment a játék, amikor aggódó szülők - köztük atyám - jelentek meg a dühöngőnél azzal, hogy indulás haza, mert idő van. Mi gyerekek az égre mutogattunk, a szülők meg az órájukra. A generációs ellentét persze a szülők javára oldódott fel.
Nem tudom, kit kell átkozni azért, amiért a Nap járását elszakította az idő mérésétől, de láthatóan jól kitolt az emberiség azon részével, ahol ezt a felesleges játékot játsszák. Szokták persze azt mondani, hogy nem felesleges, hivatkozva az energiamegtakarításra. Csakhogy van itt néhány apróság, amely miatt nehezen hihető a mese. Ha jól emlékszem korábban az volt a hivatalos verzió, hogy egy Tata vagy Keszthely méretű város éves villamos energia szükséglete spórolható meg éves szinten. Erre mindenki Tatára meg Keszthelyre akart költözni, hiszen ott nem kell áramdíjat fizetni, annyira jól sikerült a takarékossági intézkedés. Ezért egy ideje nem nevesítik a magyar Skócia helyszíneit, általánosan dobnak be valami számot. Most a MAVIR-ra hivatkozva az a trendi, hogy 30-40.000-es városnyi villamos energia spórolható meg. Ez a kanonizált szám, ezt szajkózza az összes tévé, rádió, újság. És ha sokszor és sokat mondanak valamit, képesek vagyunk elhinni. Felhívnám azonban a figyelmet arra az apróságra, hogy 10.000-es eltérés picinyt tág határnak mondható. Akkor most 30.000-es városnyit takarítunk meg vagy 40.000-est? Látható, hogy kamu az egész, azok sem tudják, akik mondják. De valamit kell mondaniuk az aggódó plebsnek, hát össze-vissza beszélnek.
Az átállítást kritizálók érveivel nem törődik senki, pedig azok sem súlytalanok. Először is az árammegtakarítás nem bizonyított. A technikai fejlődés, az áramfelhasználási szokások változása miatt az sem biztos, hogy keletkezik-e egyáltalán bármilyen energiamegtakarítás. Nyáron megy a légkondi, a számítógépek fogyasztására az óraátállításnak nem sok hatása van, a világítás energiatakarékos fejlesztései a mindennapok részévé váltak, akkor meg minek ez egész. A közvilágítás pedig Tiborcz úr reformjai után mutat jelentős visszaesést a felhasználásban. Igaz, ez belekerül némi rendőri túlórába, mert kísérgetni kell az úton átkelőket. A tehetséges Tiborcz úr modernizálta Rejtőt, aki szerint nem lehet minden pofon mellé forgalmi rendőrt állítani, de a mai Magyarországon Tiborcz úr munkásságának hála minden villanyoszlop mellé jár a rendőr.
A másik ellenérv az emberek biológiai órájának felborulása. Legalább egy hét-tíz nap, amíg a népek megszokják az átállással járó változást. Addig kialvatlanul szédelegnek, tompán, fejfájósan jönnek-mennek, kódorognak. A kisgyermekeseknek különösen nehéz, mert alapjaiban borul a nagy műgonddal kialakított napirend. Nem tudom, hogy az így kieső munkaórákról, hatékonyságcsökkenésről vezet-e valaki statisztikát, ám a magam részéről bármikor tudok olyan blöff-ízű szöveget keríteni, mint a 30.000-40.000-res városnyi megtakarítás. És ha még hozzáteszem, hogy: "Brit tudósok szerint...", már keringhet is a sajtóban az egzakt tudományos magyarázat az átállás káros hatásáról. Indítsuk hát útjára a tudományos megfigyelést: "Az Elegem Van Blog brit tudósokkal közösen folytatott kutatásai alapján megállapítást nyert, hogy az óraátállítás évente 30-40 millió munkaóra kiesést okoz, amely egyes tudományos körökben kétségessé teszi az egész intézkedés értelmét és jelentős - március és október hónapra vetítve - 30-40%-os GDP visszaesést vonhat maga után." Na, ezzel a megállapítással vitatkozzon, aki akar.
A világ egyes részein nem teszik ki ennek a tortúrának a polgárokat. Az oroszok például - akiknél amúgy is van egy rahedli időzóna - néhány éve kiszálltak ebből a felesleges emberkínzásból. (Birca főszerkesztő úr megharagszik, mert elvettük első kommentjének lehetőségét.) Azt hiszem, nekünk magyaroknak is el kellene gondolkodnunk ennek az idejét múlt, ám káros átállítósdinak a beszüntetésén.
Ha elég sokan mondjuk, hogy elegünk van az Idő becsapásának gyermeteg kísérletéből, talán meghallja valamelyik okostojás.
Utolsó kommentek