A már legendássá váló "emútnyócév" egyik legirritálóbb jelensége volt az ún. filmszakma közpénz lopása. Irdatlan pénzek mentek el részben nézhetetlen, részben soha el nem készült filmekre, miközben a "függetlenségükre" büszke ballib filmesek újabb közpénzekért rinyáltak. Kedvencem az a történet volt, melyben valami pénzosztó "független", aki valami színművészeti "függetlennek" is valami "függetlenje" volt, 50 millió forintot adott saját "független" tansegjének egy film szinopszisra, melyet a "független" tanseg a pályázati határidő lejárta után nyújtott be. A 2010-es választások elszámoltatási ígéretében benne volt ezeknek a "független" lángelméknek az elszámoltatása is, de persze nem lett belőle semmi, mert a "függetlenek" amerikai leágazása elsimította az ügyeket, szépen kifizette adófizetői pénzből a "függetlenek" cehjét.
Akkoriban ez ellen a közpénzszórás ellen Kálomista Gábor kelt ki a legjobban számon kérve a tehetségtelen "függetlenek" kistafírozását hitet téve a tehetségeknek való lehetőség megadása mellett. Ittam szavait. Aztán bekövetkezett a politikai váltás és vártam a jobber tehetségeket. No, várhattam. Olyan érzés volt, mint a rendszerváltás nevű vicc hajnalán, amikor minden "művész" Aczél tiltására hivatkozott, amely miatt nem tudott kibontakozni. De csak nem kerültek elő az íróasztalban porosodó remekművek, viszont kiderült, hogy mindenki szem volt a láncban.
Kálomista gyorsan előállt ugyan tévéfilmekkel, ám a Munkaügyek vagy a Haction sem volt más mint amilyen a "függetlenek" közpénz lenyúlása. Igaz, Kálomista legalább látszatra csinált valamit. Megvallom, a Munkaügyeket nem bírom nézni, néhány részt láttam, ritka vacak.
A Haction azonban más. A kezdet ennél a sorozatnál is gyenge volt. A történet éppolyan zavarosra sikeredett mint Hujber művész úr feje, amúgy nézhetetlen ócskaság. Aztán újratöltötték. A film küllemében most is látszik a fehér zoknis, makkos cipős ócsóságra törekvő filmvállalkozói attitűd, de mégis működik. Nagyon gagyi, ahogy a bizonyítékszakértő '70-es évekre emlékeztető salgó polcok között osztja az észt. Egy nyugati vagy amerikai sorozatban legalább valami laborszerű díszletet összedobtak volna, és egy fehér köpenyre is áldozott volna a producer, de Kálomista nem szórja a pénzt. Az irodai környezet nagyon lepukkant, igaz így legalább visszajön valami a magyar rendőrség valóságából. A sorozat informatikai zsenije tényleg egy géniusz, ha a kínai piacon vett laptopppal irányítja a NASA műholdjait és heckelgeti az informatikai rendszereket.
A Haction sikerének titka tehát nem a jobber producerben, az ócska tárgyi eszközökben, hanem az alkotókban rejlik. A sorozat írói kellemes, szellemes, szórakoztató részeket írnak, nem váltják meg a világot, de a történetek fordulatosak, érdekesek, szóval nézhetők. A színészek játéka kissé eklektikus, vannak nagyon jók és vannak, akik még küzdenek a kamerával. Gáspár Sándorról nem nekem kell leírnom, hogy fantasztikusan jó színész, tudja ezt mindenki. Szerepe sematikus, bejön az elején kiosztja a feladatot, néha megjelenik, de egy fél mozdulata, grimasza mindent kifejez. A fiatalok jók, Erdélyi Tímea szokása szerint kissé korán hagyta el a sorozatot, de hát ezért ő a Jean-Paul Lemondó. Klem Viktor meggyőzően sármos, emberközpontú fiatal zsarut alakított, kár, hogy kilépett. A helyén szereplő Jaskó Bálint fizikálisan nem egy verőember típus, de jó lesz ez a fiú, részről-részre jobb. A Tomátót alakító Egri Bálint egyszerűen szeretetre méltóan játssza a kissé naiv informatikust. Dobó Kata sokszor emlékeztet Nemcsák Károlyra, aki a szöveg fontosságát úgy fejezi ki, hogy összehunyorítja a szemét és megnyálazza a szája szélét. Ez a színészi játék elfogadható a nyolcadikos versmondó versenyen, de a gimnáziumi színjátszó körben már ciki. Dobó Kata nem ennyire rossz, sőt kifejezetten jó színésznő lehetne, ha valaki levenné róla a görcsösséget. Borbély Alexandra szerepe nem egy Júlia, és ő sem akar belőle emlékezetes szerepet formálni.
A nagy meglepetés Anger Zsolt. Ha vidéki színigazgató lennék, esetleg kritikus, kellően ripacskodva felordítanék: Hol voltál Te zseni!? Te, te, te te géniusz! Mindig is tudtam, hogy kiváló színészeink vannak, és Anger ilyen. A szerzőkkel közösen - áldja őket az Isten - Anger stikában megalkotta a kornak megfelelő magyar zsaru típust, amely már nagyon hiányzott szegény Bujtor István halála óta. A Mankell regényekből filmre vitt Kenneth Branagh által megformált Wallander felügyelőt nagyon lehet szeretni, mert érzelmes, gondolkodó felügyelőt láthatunk, akinek személyes életében megjelenik Svédország erényeivel, hibáival, útkeresésével. Hozzá hasonlóan Anger Szondi főhadnagya is ilyen összetett figura, aki természetesen nem egy két lábon járó szabálykönyv, de nagyon érti a dolgát, laza, eszméletlen jó szöveggel, időnként megvillantja műveltségét egy-egy József Attila vagy Goethe idézettel. Engem Anger oda tud szögezni a képernyő elé, pedig nem vagyok sorozatfüggő.
És most vége. Kiírják a sorozatból vagy az egész sorozat megszűnik, ennek módja pontosan nem derült ki a végéből, melyen Szondi - vadnyugati hősként - belemotorozik a napnyugtába. Ez egyszerűen megdöbbentő. Létrejön egy jó sorozat, egy jól kidolgozott zsarufigurával, és egy zsugori filmipari vállalkozó ahelyett, hogy sztárként építene színészére, hagyja elmenni.
Anger Szondijára ugyanis nemcsak tévésorozatot lehet alapozni, hanem komoly másfél órás filmsorozatot, esetleg mozifilmet is. Adott tehát a feladat: közpénzek segítségével piaci alapon működő produkció létrehozása. Kálomista azonban igazi magyar focista: már pénzért sem. Inkább megmarad a langymeleg biztos kis közpénzecskénél a korlátos sorozatocskára.
Aki nem veszi észre ezt a lehetőséget vagy sajnálja rá a pénzt, az tehetségtelen, közpénzt tarháló nímand, akiből – legyen ballib vagy jobber – elegem van.
Más dolgokból is elegünk van! És neked, Kedves Olvasónk? Szíves figyelmedbe ajánljuk a következő bejegyzéseinket:
Elegem van az Eurovíziós Dalfesztiválból I.
Elegem van az Eurovíziós Dalfesztiválból II.
Elegem van a Stüszi vadászból
Elegem van a totyorgókból
Utolsó kommentek