Az a szabály, hogy az ingatlan tulajdonosoknak gondoskodniuk kell a járda síkosság-, és csúszásmentesítéséről. Valahogy közmegegyezés van abban, hogy ez a hó eltakarításával, és környezetbarát anyagok kiszórásával lehetséges. Én is ezt a módit követem, bár nem vagyok meggyőződve arról, hogy mindig célravezető. Mert a vastag hó nem csúszik. Kellemetlen benne baktatni, de akkor sem akar csúszni. A letaposott, olvadástól felolvadt és visszafagyott hó csúszik. Ennek kivédésére régebben hamut, salakot, homokot szoktak kiszórni. (Az olcsóbb macskaalom is kiváló.) Mégis eldobálom a havat, mert szeretem a hólapátolást. Alázatra tanít.
Alázatra a régvolt idők hólapátolásai iránt. Egyetemi évek alatt a kevés otthonról kapott menázsi kiegészítésére jókor jött egy kis kereset. Amint leesett a hó, és kerestek hómunkásokat, már mentem is. Az éjszakaiba, mert az jobban fizetett. Vizsgaidőszakban még csak istenes volt, a szorgalmi időszakban pedig jó móka. Éjjel meló, aztán könnyed levezetés az aktuális barátnővel, némi szunya, és virítás az előadóteremben, hogy milyen frankó csávónak teccek lenni én. Manapság ilyen kunsztokra nem futja, mert: "Hol van már a tavalyi hó." Az ott összejött társaság valamelyik Rejtő-regényben is szerepelhetett volna, óriási dumák mentek. Párszor egyetemi dokensemmel is volt szerencsém lapátolni - éppen építkeztek, kellett nekik a pénz -, amikor is többet tanultam tőle mint az előadásain. A respect kölcsönös volt, nála a vizsgadrukk elmaradt.
Alázatra az élet - Sors, Isten - tréfájának elviseléséhez. Társasházunkban évtizedek óta ki van jelölve az ügyeletes, aki ki-behúzza a kukát, felmos stb. és eltakarítja a havat. Nos, ha én voltam az ügyeletes, akkor biztos esett a hó. Soha máskor. Ha decemberben kerültem sorra, a januári, februári beosztással rendelkezők már vihették is helyükre a hólapátot. A márciusi szolgálatban vigyáznom kellett a virágokra. Júliusra kissé félve osztott be a közös képviselő. Szóval alázattal szembesültem a ténnyel: Mr. Bean bennem van.
Alázat a testsúly iránt. Az évekkel a sportos alkat is képes aputestűvé silányulni. A hólapátolás szembesít az edzetlenséggel, mert néhány mozdulat, és máris csorog a víz, alig jön a levegő, kiköpött a tüdő. Ilyenkor jön a fogadalom az női magazinok életmódváltási tanácsainak megfogadásáról. Aztán a fogadalom elmegy. Még évtizedekig. Egy idő után viszont nincs esküdözés, aputest megy.
Alázat a távolság tekintetében. Egy focisérülésből adódó térdműtét okán tudatosult bennem, hogy a hétköznapok távolságait mennyire nem vesszük észre. A kórházi ágytól a wc alig húsz méterre volt, mégis időben el kellett indulni. Ilyenkor a begipszelt lábbal való haladás versenyzett azon a húsz méteren a perisztaltikus mozgással. Átgondolt stratégia hiányában a gyorsulási versenyben képes volt az utóbbi győzni. Kis lépés az embernek... A bejárati ajtótól a kertkapuig talán huszonöt méter, hétköznap észre sem veszem. Hólapátolás közben valahogy hosszúnak tűnik, pláne, ha az erkélyekről lecsorgó felfagyott vizet is fel kell törni. A ház előtti harminc méteren szoktam szórakozottan keresni a kapukulcsot, hólapáttal a kézben meg lesni, hogy mennyi van még vissza. Van valami sziszifuszi-jellege is a dolognak, mert amint letolom az úttestre a havat, alig egy órán belül megérkezik a hókotró, amely a felét visszatolja. (Említettem már hasonlóságomat Mr. Beannel?) A garázsbejáratot máskor észre sem veszem, az ajtó magától nyílik, csak kilibbenek a kocsiból. A havat viszont combos mulatság kihordani onnan. A hólapátolás nem más, mint tisztelgő alázat az ilyenkor hosszúra nyúló méterek iránt.
Alázat az idősekkel szemben. Sajnos a lakókra jellemző, hogy: "Őszbe csavarodott a természet feje, Dérré vált a harmat, hull a fák levele...". Egyre több idős ember lett a házban, aztán sokan elmentek, maradtak az özvegyek, manapság már ők is költöznek. Természetesnek gondoltam, hogy talán nem zargatnám őket hólapátolással, megcsinálom én. A Timur és csapata pozíció oka nem volt kellemes, a lapátolás viszont igen, hiszen: Égjen a zsír! A cserébe kapott pogácsákról, sütikről való lemondás nagyobb kihívás volt, szerencsére az utódok helytálltak. Mára jelentős a generációváltás, új lakók jelentek meg a régi házban.
Az idei szezon nyitányaként alig vártam a december közepi havat. A család aludt, kilopakodtam a konyhába és sötétben elkészítettem a kávét. Kortyolgatása közben elnéztem a budai hegyek felé a: "Valljon s mikor leszön jó Budában lakásom!" - életérzéssel, midőn karistoló hangokat hallok a ház elől. Szörnyű gondolat furakodott belém, gyors öltözés, és már lent is vagyok. Hát - irgalom atyja, ne hagyj el – két aputestű szomszéd havat lapátol. Az én havamat lapátolják! Ahogy meglátnak, egyikük odasercenti: Hagyd, mi megcsináljuk, te csak pihenj! Ráadásul tisztelettudó arckifejezéssel.
Tőlem csak bugyuta nézésre és egy szánalmas intésre futotta, valamint ahogy mentem fel a lépcsőházban, dohogásra. Hetente háromszor gyúrok, legalább egyszer - de van, hogy kétszer - teniszezem, a Kinizsit akkor ballagom le, amikor akarom, nyaranta a lábtengó ördöge vagyok, erre ez a két aputestű nyikhaj beutal a szocotthonba.
Valamiért akkor elegem lett a hólapátolásból. (Legközelebb előbb megyek le.)
Kövess minket Facebookon!
Utolsó kommentek