Az egyik legnagyobb és legbölcsebb magyar író, Rejtő Jenő 1943. január elsején halt meg. Utolsó szavai állítólag ezek voltak: "Na, ez az év is jól kezdődik!" Így vagyok én ezzel az előttünk álló ősszel: még el sem kezdődött, de már olyan komoly veszélyek látszanak, amelyek bekövetkezése a magyarnak nevezett közösség számára végzetesek lehetnek.
Itt van először is Kína és az ő gazdasági krízise, amelynek eszkalálódása könnyen elsüllyesztheti a pöttyös fenekű gyorsnaszádot. Kína 7%-os gazdasági fejlődése látszatra impozáns, valójában kb. 2-3%-os visszaesést takar. Ennek az óriási országnak ugyanis évente 9-10%-ot kell növekednie ahhoz, hogy valós növekedésről lehessen beszélni, ez alatt minden visszaesés. Ha pedig a deklarált 7%-ból levesszük a statisztikai "Mennyit fialjon a disznó?" effektust, az a 7% inkább 3-4% a valóságban. A tőzsdések kiszámított hisztijét persze helyén kell kezelni, ám a világgazdaság összetettsége folytán átalakíthatjuk a korábbi szólást: "Ha Peking (Sanghaj) megfázik, New York ágynak esik." New York ágynak esése esetén pedig Budapest beköltözik az intenzívre. A kínai és a nemzetközi pénz- és tőkepiac döntéshozói mindent megtesznek a krach elkerülése érdekében, a helyzet azonban az, hogy rengeteg pénz kell a túlfűtött - és sok szélhámosságot takaró - gazdaság rendezett landoltatásához. A torz piaci viszonyok pedig a beavatkozásokat is torzíthatják, amely a végén fejreálláshoz vezethet. Meglátjuk, a puskaport érdemes szárazon tartani.
A görög válság a második veszélyt jelentő problémakör. Borítékolható volt, hogy az idegenforgalmi szezon végével és az euróval fizető országoknak tett gesztusok után a görögök borítják a bilit, hiszen mit csináljanak, ha elmennek a turisták. Kell valami szórakozás, meg hát régi kereskedő nép, miután pénz zsebben, lehet Molotov-koktélokat hajigálni. Ciprasz le is mondott, a választásokkal el lehet húzni az időt jövő tavaszig, addig sem kell a vállalt megszorításokat végrehajtani. A balfék EU az összes ostoba vezetőjével, bürokratájával pedig majd ismét rácsodálkozik a görög mozira, amelyben már 5 éve vetítik ugyanazt a filmet. A "lesz megszorítás, nem lesz megszorítás"- játék sajnos kihat a forint árfolyamára, ha senki sem borít, hozzá lehet szokni, még keresnie is lehet annak, aki eltalálja az ütemet. Ha azonban elcseszik a játékot, megnézhetjük magunkat.
A harmadik gondot a FED kamatemelési eltökéltsége jelenti, amelynek eredményeként a világban bolyongó pénz az USA felé veszi az irányt. Az EU-pénzek valamit tompítanak majd Magyarország számára, de az egyre növekvő államadósság finanszírozása drágább lesz. A kamatemelés azonban nem biztos, jelentős pénzügyi erők halasztanák, mert az ingyen pénzzel el lehet vigéckedni a börzén. A kínai problémák felnagyítása sem feltétlen független a kamatemelési félelmektől. Meglehet, hogy csak arról van szó, hogy befolyásos pénzügyi csoportok érdekeltek a világgazdaság problémáinak túldimenzionálásában, különben ugrik a FED által kidobált pénzből való seftelés saját zsebre.
A gazdasági kockázatok mellett érdemes számolni a politikai kockázatokkal is. Az orosz-ukrán konfliktus nincs megoldva, a háború kitörhet, és az sincs kizárva, hogy maguknak az ukránoknak lesz elegük a politikai vezetőikből. Az orbáni Magyarországnak egy ilyen helyzet feloldhatatlan dilemmát fog jelenteni, mert az erősödő orosz gazdasági-politikai befolyás ellentétes az atlanti elkötelezettséggel. Viktornak valamelyik ujját le kell harapnia. Egész bátorsággal, közelről nézhetjük a mutatványt, csak az a baj, hogy Viktor téves helyzetértékelésének árát az ország népe fogja megfizetni.
A valamiért menekültválságnak - valójában embercsempész üzlet - nevezett helyzet őszre-télre durvulhat. Megoldás egyelőre nincs. Európa látványos töketlensége, a magyar politikai vezetés bizonytalankodása miatt bármi lehet. Úgy látszik, hogy a liberálisnak gondolt megoldás idejét múlt, nem alkalmazható ekkora embertömegnél. Az úgy nevezett fősodratú média is tanácstalan. Elvi szinten migráns párti, az iszlám országok mindennapjairól szóló beszámolók - Palmüra felrobbantása, a békés idős régész bestiális legyilkolása, kiscsávó maci fejezése, melegek látványos kivégzése - mégis arról árulkodnak, hogy náluk is fordul a szél, lassú átértékelődés bontakozik ki. Nem lennék meglepve, ha ősz derekára európai és nemzeti egység kovácsolódna össze a menekülteknek nevezettek kizsuppolására Európából.
A felsorolt kockázatok bármelyikének bekövetkezése teljesen magával ránthatja az országot, halmozottan való bekövetkezésük pedig beláthatatlan katasztrófát okoz. Sajnos az elmúlt években a kétharmados politikai vezetés hatalmi pozícióját erősítette, az ország gazdaságilag harmat gyenge. Az igazság kedvéért el kell ismerni, hogy a fenti problémák kezelése nem könnyű. Viktor 2010-től tartó országlásának arról kellett volna szólnia, hogy amennyire lehet, erős országot alakítsunk ki. Ez - a plakátokon hangoztatottak ellenére - jól láthatóan nem sikerült. A gyenge ország korrupt vezetői saját zsebük megtömésén kívül semmilyen eredményt nem tudnak felmutatni.
Az ősz sajnos megmutathatja a virtuális plakátvalóság és a realitás közötti ordító különbséget. Távol álljon tőlem a nemzethalál víziójával való riogatás, ám borzasztóan elegem lenne, ha Rejtő szavait kellene idézni az Úr 2016. esztendejének első napján. "Na, ez az év is jól kezdődik!"
Utolsó kommentek